Mgr. Šimon Dittrich | vedoucí sekce, správce SIS, Erasmus, SSP, CŽV, U3V |
PhDr. Alena Bočková, Ph.D. | DS, latina pro historiky a historiky umění, raněnovověká latina |
Mgr. Eva Popelková, Ph.D. | |
Mgr. Adéla Stříbrná | externí spolupráce |
Bc. Markéta Stehlíková | externí spolupráce |
Výuka latiny probíhá formou pravidelných semestrálních kurzů, určených především pro studenty FF (základní kurzy a specializované kurzy) nebo formou placených kurzů v rámci celoživotního vzdělávání (CŽV).
Seznam všech aktuálně otvíraných kurzů, anotace, sylaby, vstupní požadavky, základní studijní materiály, literatura, podmínky získání atestace a další informace jsou uvedeny v SIS.
Úroveň základních kurzů je od začátečníků (Latina I), přes mírně pokročilé (Latina II), po středně pokročilé (Latina III).
Základní kurzy připravují ke zkoušce ZK-. Jejich cílem je postupné osvojení výslovnosti, gramatiky a lexikálního minima. Zaměřují se na dovednost čtení s porozuměním. Naváže-li se na ně specializovaným kurzem četby /viz níže/, podílejí se i na přípravě ke zkoušce ZK+.
Základní kurzy Latina I, II, III se nově konají kombinovanou formou (tzv. blended learning), a to 2 hodiny prezenčně a 2 hodiny samostatné práce v Moodle. To předpokládá vysoký podíl domácí přípravy na prezenční hodiny i samostatné práce na úkolech a cvičeních vypracovávaných v online prostředí Moodle.
Kurzy Doplňkové četby se konají 1×2 hodiny týdně a jsou pojaty jako doplňující a rozšiřující kurzy (nejen) pro studenty předmětů Latina I, II a III. Jejich cílem je poskytnout studentům více prostoru pro upevnění látky probrané v základních kurzech, procvičování a překládání ucelených latinských textů.
Zápočet (3 kredity) lze získat na základě pravidelné docházky, aktivní práce v hodinách a splnění stanovených úkolů (průběžné testy, závěrečný test).
Doplňkové testy ke kurzům jsou k dispozici v Moodle. Pro klíč k zápisu kontaktuje některého z vyučujících latiny.
Specializované kurzy jsou zaměřené na četbu odborných latinských pramenů (na úrovni pro pokročilé), a to obecně kulturněhistorických, historických, filozofických, muzikologických, lingvistických apod., s důrazem na bohemika.
Některé specializované kurzy se neotevírají pravidelně každý semestr – sledujte proto aktuální rozvrh.
Kuz pro historiky umění připravuje ke zkoušce ZK- a kromě oborových studentů je otevřen i zájemcům o danou tématiku.
Prerekvizitou pro vstup do kurzu je zápočet z Latiny II nebo prokázání požadované jazykové úrovně na základě vstupního testu (před začátkem semestru).
Ostatní specializované kurzy připravují ke zkoušce ZK+, ale mohou je navštěvovat i studenti, kteří už mají zkoušku splněnou nebo ji nepotřebují skládat, ale mají zájem si dále prohlubovat své znalosti latiny a upevňovat dovednost překladu.
Vstupní požadavky odpovídají znalostem na úrovni kurzu Latina III.
Kurzy se konají 1×2 hodiny týdně a vyžadují intenzivní domácí přípravu.
Zápočet (3 kredity) lze získat na základě pravidelné docházky, průběžné práce v hodinách a splnění stanovených úkolů.
Od LS 2019/20 se Latina pro romanisty nevyučuje, studenti si zapisují:
Gramatický systém latiny (ALTV00122)
Četba latinských textů pro mírně pokročilé (ALTV00121)
Latina II (ASZLJ3020)
Zkouška ZK- (ASZLJ0002)
Kurzy vyučované v angličtině jsou určeny především pro studenty Erasmus a dalších zahraničních programů. Věnují se základům latiny a četbě jednoduchých textů.
Atestaci Zkouška (3 kredity) lze získat na základě pravidelné docházky, průběžné práce v hodinách a splnění stanovených úkolů.
Zkoušky ověřují jazykové znalosti a dovednosti, zaměřené na četbu s porozuměním. Pro přípravu ke zkoušce jsou určeny jak základní, tak i specializované kurzy. Zkouška však není účastí v kurzech podmíněna.
Typ zkoušky si student volí sám na základě svého studijního plánu. Vyšší náročnost ZK+ spočívá ve větším rozsahu testovaných dovedností, v zaměření na složitější gramatické a syntaktické struktury a v přípravě formou domácí četby, jejíž obsah je před každým zkouškovým obdobím obměňován. V LS 2023/24 je možné si vybrat ze dvou korpusů – buď je možné si zvolit korpus obecný (zde), anebo filosofický (zde); archeologové nechť si emailem požádají o vlastní korpus. Překlad je možné předem konzultovat se zkoušejícím.
Konkrétní požadavky k jednotlivým zkouškám, doporučená literatura a další odkazy jsou uvedeny v SIS.
Pokyny k zápisu zkoušek.
Vzorové testy ke Zkoušce ZK+ a ZK- jsou k dispozici v Moodle.
Studenti doktorského studia mohou navštěvovat kurzy z nabídky JC, zejména vhodné jsou kurzy specializované na konkrétní akademické dovednosti. Pro účast v kurzech je povinný zápis v SIS.
Podrobné informace k atestacím viz Doktorské zkoušky.
Odpovědný pracovník: PhDr. Alena Bočková, Ph.D.
Pro studenty FF, ostatních fakult UK i širší veřejnost může Jazykové centrum při dostatečném počtu uchazečů vypsat kurz v rámci programu celoživotního vzdělávání (CŽV). Zájemci nechť napíší Mgr. Šimonu Dittrichovi (simon.dittrich@ff.cuni.cz).